Başkent Örnek Fen lisesi

Başkent Örnek Fen lisesi

BAŞKENT ÖRNEK FEN LİSESİ

GELECEĞİN AYDINLIK NESİLLERİ BİLİM YOLUNDA!

21. yüzyılın yenilikçi becerilerine ve küresel bakış açısına sahip, araştırmacı, sorgulayan ve bilgiyi kullanıp bir ürün ortaya koyabilen, ulusal kimliğinin ve milli değerlerinin bilincinde, kendisine ve çevresine değer katan, yükseköğretime hazır bireyler yetiştirmek temel amacımızdır.

Başkent Örnek Fen Lisesinde öğrencilerimizin, bir yandan Millî Eğitim Bakanlığı program kazanımlarını teknoloji destekli eğitim ortamında en yüksek başarıyla edinmelerini sağlarken; modern laboratuvar ve proje çalışmalarıyla, ulusal ve uluslararası proje ve bilim yarışmalarında yer almalarını destekleriz. Fen Lisesinde ülkemizin aydınlık geleceğini oluşturan öğrenciler yetiştirmek; hedeflerinin bilincinde, özgüveni yüksek, başarılı mezunlar vermek hedefiyle çalışmalarımızı yürütürüz.

Başkent Örnek Fen Lisesi 4 yıllık eğitim-öğretim süreci boyunca akademik ve sosyal alanlarda öğrencilerini destekler. 15 yıllık eğitim-öğretim deneyimini Fen Lisesine aktaran kurumumuz kurumsal sınavla öğrencilerini kabul eder. Öğrencilerimiz, akademik başarıları, genel sınavlardan aldıkları puanlar, Başkent Örnek Fen Lisesi kabul sınavı ve okul türü tercihlerine göre Fen Lisesi programına kabul edilirler.

Fen Lisesi programında, Anadolu Lisesinden farklı olarak Fen Bilimleri ve Matematik dersleri daha fazla ders saati ile uygulanır. Derslerin program içeriği daha yoğun ve etkindir. Fen Lisesi öğrencileri bilimi akademik olarak kavrayıp, uygulamaya geçme; bilgiyi kullanma, işleme ve geliştirme konusunda farkındalık içinde olurlar. Hedeflerini daha erken belirler; mesleki kaygının ötesinde bilimsel yetkinlikle geleceklerini planlarlar.

 

YERLEŞKE

Fen Lisemiz bağımsız binasında, yemekhane, laboratuvar, kütüphane, kapalı spor salonu ve ortak sosyal alanları ile  huzurlu bir ortam yaratılarak eğitim yerleşkesini planlamıştır. Kampüsümüzde yer alan müzik odası, sanat atölyesi, kapalı spor salonu ile öğrencilerimize kaliteli sosyal yaşam ortamı sağlıyoruz.

 

EĞİTİM ORTAMI

Eğitim ortamı öğrencilerimizin bulundukları yaş grubunun özellikleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. Etkileşimli tahta sistemi, konforlu sıralar, üst kalite eğitim-öğretim araçları ile donatılan sınıflarımızda öğrencilerimize keyifli bir ortam sunuyoruz. 09:10-16:30 saat aralığında hafta içi 40 saat ders yapılmaktadır. Cumartesi günleri ise birebir etütler, proje çalışmaları yapılacaktır.


EĞİTİM KADROMUZ

Analitik düşünen, bilim ile aydınlanan, anlayarak öğrenen, üreten, düşünen nesiller yetiştirmek adına bilinçli, çağdaş, alanında uzman eğitim kadrosu ile etkileşimli eğitim ortamı sunuyoruz. Kurumsal algıya sahip, ortak dil kullanan deneyimli kadromuz emanetimiz olan öğrencilerimizin her birini bir değer olarak görür ve bu bilinçle hareket eder. 
 

YÜKSEKÖĞRETİME HAZIRLIK

 

Fen lisemiz ilk yıldan itibaren hedefe yönelik takip sistemi ile öğrencilerini destekler. Eğitimin ilk yıllarında etkin çalışma, bilgiyi depolama, test çözme teknikleri, akademik farkındalık yaratma konusunda öğrencilerini yetiştirir. Alan seçimi ile son iki yılında sınav hazırlık çalışmalarına odaklanır. Tarama ve denemeleri yoğunlaştırarak,  bireysel farklılıklara göre etüt ve kamp programları ile hedefe yönelik eğitim verir. Öğrencilerimizin hedeflerini belirlemeleri noktasında üniversite tanıtım günleri, il geneli konferanslar, üniversite gezileri ile etkin motivasyon çalışmaları yapılır.

 

SEMİNER PROGRAMI

Öğrenci ve veli seminer programımız, eğitim-öğretim yılı başında web sayfamızda yayınlanır. Velilerimiz için oryantasyon, sınav sistemi bilgilendirme, etkin iletişim, sınav grubu velisi olmak vb. konularda uzmanlarımız tarafından seminerler düzenlenir. Öğrencilerimiz için akademik, sosyal, toplumsal birçok konuda uzmanlar, rehber öğretmenler ve eğitim koçları tarafından haftalık ya da dönemlik sunumlar planlanır.

 

ÖĞRENCİ DANIŞMANLIĞI

Öğrenci Danışmanlığı sisteminde çözüm odaklı, sosyal ve akademik takipte fark yaratan kurumumuz; uzman eğitimcilerle öğrenci, veli, okul arasında iletişimi aktif hale getirir. Danışmanlarımız öğrenci takip dosyaları oluşturarak, aylık raporlarını rehberlik biriminde arşivler. Velileri ile etkin iletişim kurarak edindiği tüm verileri iletir, veli ve öğrenci taleplerini takip eder.

 

YABANCI DİL EĞİTİMİ

Fen Lisemizde yabancı dil eğitimimiz İngilizce, ikinci yabancı dil eğitimi ise Fransızca’dır. CAMBRİDGE ESOL sınavlarının Keçiören Sınav Merkezi olarak öğrencilerimizi uluslararası geçerliliği olan sertifika programlarına hazırlıyoruz. Dönem başında İngilizce Dil Yeterlilik Testi ile öğrenci seviyelerini belirleyerek, öğrencilerimize bireysel seviyelerine göre dil eğitimi veriyoruz. Dil eğitiminde seçkin yayınlar, akıllı tahta uygulamaları, seviye taramaları ve takviye derslerle Yükseköğretim sürecine hazır öğrenciler yetiştiriyoruz.

 

ÖĞRENCİ TAKİP SİSTEMİ

Başkent Örnek Online Akademik Takip Sistemi ile öğrencilerimiz ve velilerimiz sınav sonuçlarını, deneme analizlerini, ödev bilgilerini çevrimiçi K-12 sistemimizden takip eder; SMS yoluyla ödev ve sınav değerlendirmelerinde bilgilendirilir. Velilerimiz istediği anda sistemimizden öğrenci takip formu çıkarıp ödev, deneme, etüt analizleri hakkında bilgi alabilir.

 

SAĞLIK – HİJYEN

Beyaz Bayrak lisanslı kurumumuz “Temiz Okul, Sağlıklı Okul Projesi” kapsamında yer almaktadır. Eğitimli ve bilinçli personelimiz ile öğrencilerimize sağlıklı ve  temiz eğitim ortamı sağlıyoruz. Sağlıklı Okul kapsamında sağlık personelimiz ve rehber öğretmenimiz tarafından seminer, pano çalışmaları, etkinlikler, bireysel sağlık kontrolleri ile öğrenci ve velilerimizde farkındalık yaratıyoruz.

BURS İMKANI

Devlet teşviği kapsamında olan kurumumuz, başarılı öğrencilerini BAŞKENT ÖRNEK FEN LİSESİ ÖZEL BURSU kapsamında da destekliyor.
 

KULÜP ÇALIŞMALARI

Fen Lisesi kapsamında öğrenci talebine göre açılacak kulüpler;

 • Bilim-Fen ve Teknoloji Kulübü

 • Tiyatro-Drama Kulübü,

 • Kültür ve Edebiyat Kulübü

 • Yayın ve İletişim Kulübü

 • Müzik Kulübü

 • Resim Kulübü

 • Folklor Kulübü

 • Tiyatro Kulübü

 • Satranç Kulübü

 • Spor Kulüpleri

 • Fotoğrafçılık Kulübü

 

NEDEN BAŞKENT ÖRNEK FEN LİSESİ?

Tek kampus içinde bağımsız binası ile eğitim-öğretimde fark yaratıyoruz.

Akademik algısı yüksek öğrenci gruplarıyla, akran danışmanlığı sistemi uygulanmaktadır.

Analitik düşünen, bilimi seven, anlayarak öğrenen, üreten, düşünen nesiller yetiştiriyoruz.

Proje tabanlı eğitim-öğretim anlayışı ile bilgiyi kullanmayı öğretiyoruz.

Üniversite hazırlıkta deneyimli eğitim kadromuzla hedeflerimizi yükseltiyoruz.

Teknoloji destekli sınıflarda eğitimi kaliteli hale getiriyoruz.

Güvenli eğitim ortamında sosyal yaşamı, sporu ve sanatı eğitim-öğretim ile harmanlıyoruz.

Başkent Örnek Fen Lisesi Öğrenci Takip Sistemi ile öğrencinizin takibini online yapma olanağı sağlıyoruz.

Öğrenci danışmanlığı sistemi ile öğrencinizi akademik ve sosyal gelişimini takip ediyor, analizler ile kapsamlı öğrenci dosyası hazırlıyoruz.

Üniversite giriş sistemine uygun yayınlarla süreci aktif takip ediyor, öğrenci ve velilerimizi yönlendiriyoruz.

CAMBRİDGE ESOL sınavlarının Keçiören Sınav Merkezi olarak öğrencilerimizi uluslararası geçerliliği olan sertifika programlarına hazırlıyoruz.

Hafta içi 09:00-16.30 saat aralığında eğitim veriyor, hafta sonu birebir ders anlatımları ve proje atölyeleri ile eğitim-öğretim yapıyoruz.

Devlet teşviği kapsamında olan kurumumuz, başarılı öğrencilerini BAŞKENT ÖRNEK FEN LİSESİ ÖZEL BURSU kapsamında da destekliyor.
 

 

Zümre Tanıtımları

 


Paylaş