Üniversite Hazırlık

Üniversite Hazırlık

Üniversite Hazırlık

 • Yükseköğretime hazırlık sürecinde hedeflerine ulaşmaları öğrencilerden beklentileriniz nelerdir?
  • Üniversite hazırlık sürecinde öğrencinin kendi potansiyelini kavraması, eksiklerini kabullenmesi öncelikli beklentimiz olur. Öncelikle öğrencilerimizi bu noktada değerlendiririz. Tutum, çalışma alışkanlıkları, kaygı düzeyi, akademik yeterlilik, ön kabuller vb. birçok noktada öğrencimizi tanımaya çalışırız. Akademik danışmanlarımız bu noktada her öğrenci için yaz dönemi kamp programında öğrenci tanıma dosyalarını rehberlik biriminin takibi ile hazırlar. Öğrencinin kendi potansiyellinin farkına varması, yetilerini daha verimli kullanması bizim için önceliklidir.
  •  Kendine gerçekçi hedefler koyması, hedefe ulaşmak içinde farkındalık taşıması önemlidir. Bu konuda da öğrencilerimize akademik benlik envanterleri uygulayarak, uzak ve yakın hedefler belirlemesinde yardımcı oluruz.
  • Akademik başarı içinde, hedeflere ulaşmak içinde akademik takip sistemine uyum sağlaması, verimli çalışması önemlidir. Bu süreçte ise verimli ders çalışma, test çözme teknikleri, kaygı denetimi vb. birçok konuda seminerler  ve akademik takip sistemimiz ile öğrenciyi yönlendiririz. 
 • Öğrencimin akademik başarısı düşüktür, üniversite kazanma garantisini neye göre veriyorsunuz?

Öğrencimizin en başında gerçekçi hedefler belirlemesi, var olan potansiyelini ortaya çıkarmak için akademik takip sürecinde kurulu sistemimize uyum sağlaması başarı sağlamasının doğal yoludur. Kaliteli eğitim kadromuzla öğrencilerimizin akademik beklentileri karşılamakta hiçbir zaman zorlanmadık, talep ettikleri eğitim kalitesini karşılayacağımıza dair güvencemiz kaliteli eğitim kadromuzdur. Kumrumuz deneyimli öğretmenler ile eğitim,öğretim verir, stajyer öğretmen uygulamamız yoktur.

 • Yükseköğretime hazırlık gruplarında motivasyon için yapabileceğiniz etkinlikler nelerdir?

Öğrencilerimizin eğitim programlarına uygun ara aktivitelerde akademik başarıya yönelik üniversite tanıtım etkinlikleri ve okul dışında da uzmanlar tarafından verilen motivasyon seminerlerine katılıyoruz. Ayrıca doğa gezileri, piknik, spor turnuvaları vb. etkinliklerle de sınav hazırlık sürecinde enerjimizi olumlu yönlendiriyoruz.

 • Yükseköğretime hazırlık gruplarında hızlandırılmış kurs ve kamplarınız olacak mı?

Üniversite Hazırlık sürecinde yaz boyu okul binasında çalışma imkanı sınav grubu öğrencilerimize sunulur. Ayrıca yaz döneminde Ağustos ayında zorunlu derslerimiz ve konu anlatımlarımız başlar; sömestre tatilinde ise bir hafta derslerimiz devam eder. Sınav tarihlerinin okul eğitim-öğretim dönemi bittikten sonra olmasına rağmen derslerimiz 12. Sınıf öğrencilerinde sınav tarihine kadar devam eder.

 

 • Yükseköğretim Kurumları Sınavını (YKS) başvuruları ne zaman?

2022 ÖSYM sınav başvuru tarihi 01 Şubat- 07 Mart 2022 arasındadır.  12.sınıf öğrencilerinin ÖSYM işlemlerini bağlı bulunduğu okul yapar. Mezun öğrenciler ÖSYM Aday Girişi olan https://ais.osym.gov.tr  adresinden başvurularını yapabilirler. Şifresini unutan kişiler ÖSYM başvuru merkezlerinden destek alabilirler.

 • Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ne zaman?

18 Haziran Cumartesi sabahı TYT (Temel Yeterlilik Testi), 19 Haziran Pazar günü  sabahı AYT (Alan Yeterlilik Testi), öğlen ise YDT (Yabancı Dil Testi) uygulanacaktır. Adaylar istediği Oturuma girebilir; Önlisans Fakülteleri için TYT, Lisans Fakülteleri için TYT ve AYT oturumlarına girilmesi gerekir. Yabancı Dil puanı ile tercih yapacak adaylar TYT ve YDT oturumlarına girmelidir. Adaylar sınav başvurusunda istediği oturumlara girmekte serbesttir.

 

 • Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ücretleri nedir?

ÖSYM tarafından her yıl ücretler her oturum için (TYT-AYT-YDT) ayrı ayrı belirlenir . Aday sınav başvurusu yaptıktan sonra sınav ücretini ödeyecektir.

 

 • Üniversite tercihleri ne zaman yapılacaktır?

ÖSYM tarafından bir açıklama yapılmamış olmakla birlikte sınav sonuçlarının açıklanmasından iki hafta sonra, Temmuz ayı sonu gibi tercihlerin yapılacağı öngörülmektedir.

 

 • Öğrencilerinize Üniversite Giriş sürecinde tercih danışmanlığı yapıyor musunuz?

Öğrencilerimiz tercih döneminde birebir randevu verilerek, uzman tercih danışmanımız ile tercihlerini hazırlamaktadır. İlk görüşmede puan ve hedef temelinde tercih listesi hazırlanır, ikinci seansta tercihler öğrenci ve aile ile birlikte yapılan görüşmede risk hesaplamaları yapılarak sıralanır. Tercih sürecinde istatistiler ve bireysel farklar göz önüne alınarak birebir analizlerle yürütülür.

 

 • Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) okul başarı puanı etkili midir?

Okul başarı puanı uygulaması uzun zamandır uygulamada değil. Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) öğrencinin lisede dört yılın yılsonu başarı puanlarının yüzlük sistemde ortalamasının alınıp, “0.6” ile çarpılarak Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanına çevrilmesi ile hesaplanır. Bu puan öğrencinin YKS’de aldığı ham puana eklenir. Yükseköğretim Kurumları Sınavında okulun genel başarısının değil, öğrencinin bireysel başarısının etkisi vardır.

 • Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi diplomalarında yer alan “Alan Ayrımı Olmayan” ifadesi nedir?

Alan ayrımı olmayan ifadesi, lise eğitiminde TM(Eşit Ağırlık) –MF (Matematik-Fen) –DİL (Yabancı Dil) –SÖZEL  öğrenci ayrımının sitemden kaldırılmış olduğunu ifade eder. Eskiden bu alanlara bağlı ek puan verilirken, artık ek puan uygulaması kaldırılmıştır. Öğrenci sınavda yaptığı soru sayısına bakılarak puanlanır

 

 

 

 

 


Paylaş