Kitap Önerisi Bu Ay

Kitap Önerisi Bu Ay

  1. ‘’GELİŞTİREN ANNE BABA’’DOĞAN CÜCEOĞLU

Çocuğunuz bir kez çocukluk yaşayacak; bu dönemi onunla doya doya yaşayın. Bir anne, bana yolladığı mektupta şöyle diyor: “Çok yorgun ve sorumlulukların altında ezilmiş hissediyorum. Annem kendi dönemlerinde böyle bir yılgınlık hissetmediklerini, bu kadar sabırsız ve öfkeli olmadıklarını, bizi seyrederken bile yorulduğunu söylüyor.” Bir başkası da şöyle yazmış: “Otuz yaşında yaklaşık 4,5 ay sonra baba olacak bir baba adayıyım. Bugüne kadar geçen süre içinde baba olacağım düşüncesi üzerinde çok durmadığım için birçok şeyin farkında değildim. Ancak bugün bu düşünce üzerinde ilk adımımı attım ve daha ilk adımımda büyük bir eksik ile yola çıktığımı fark ettim. Bu sanki kutuplara keşfe giden kâşifin yanında soğuktan koruyucu kıyafetlerini almaması gibi bir hisse benziyor.” Yetişen her yeni kuşakla birlikte, onları yetiştiren anne ve babalardan da beklentiler artıyor. Toplumun gelişmesi için öncelikle ailede demokratik bir yapı kurulması şart.  Bunun yolu da, anne ve babaların geçmişten gelen korku kültürü kalıplarından kurtulmaları ve onur eşitliğine inanan sağlıklı gelişmiş bireyler yetiştirmeleri... Geliştiren Anne-Baba olmak için kendinizi ve çocuğunuzu tanımanız, beklentilerinizi, niyetinizi keşfetmeniz; değerlerinizi ve aile ilişkinizi sağlıklı tutmanız önemli. Bilen, anlayan, seven gözlerle yaşama bakmak kendi elinizde… Güler yüzlü, sakin, güvenen, hayata, ailesine şükür duygusu içinde bakan bir anne, bir baba olmak çocuklarınıza verebileceğiniz en büyük armağandır. Çocuklar böyle bir armağanı hak ediyorlar. 

 

  1.  “ETKİLİ ANNE BABA EĞİTİMİ” Dr. THOMAS GORDON

Anne-babalara çocuklarıyla nasıl daha etkili iletişim kuracaklarını anlatan bir kitap.

• Kötümser bir anne-baba olmaktan kaçınacaksınız.

• Çocuklarınızı dinlemeyi öğrenecek, böylece çocuklar da size her şeyi anlatacaklar.

• Çocuklara problemleriyle nasıl baş edeceklerini öğreteceksiniz.

• Çocukların anlama ve kavrama yeteneklerini geliştireceksiniz.

Çocuklara sorumluluk yüklemenin çeşitli yollarını anlatan bu çalışma sadece anne-babaların değil, tüm eğitimcilerin okuması gereken yararlı bir eser.

 

  1. İLETİŞİM ÇATIŞMALARI VE EMPATİ” ÜSTÜN DÖKMEN

Öncelikle kişiler arası iletişim ile ilgili derin bilgiler sunan bu kitap; çocukların eğitiminde, aile içi iletişimde, iş yerinde görülen çatışmalara ışık tutuyor. Ayrıca, geleneksel kültürümüze ve bugünkü yaşam biçimimize yeni bir bakış açısıyla bakılarak bir iddia ortaya atılıyor. Bu iddiayı test etmek amacıyla çeşitli kültür ürünlerimiz, özellikle edebiyatımıza ve sanat tarihimize ilişkin ürünler psikolojik açıdan inceleniyor. Öte yandan Prof. Dökmen iletişim çatışmaları ve empati ile ilgili yeni kuramsal modeller ve sınıflamalar geliştiriyor.

Tüm bu yönleriyle kitap, hem psikolojiye ilgi duyanlara hem de edebiyata ve sanat tarihine farklı bir bakış açısıyla yaklaşmak isteyenlere ilginç bilgiler sunuyor.

 

 

 

AİLE İÇİ İLETİŞİM İÇİN:

“BEŞ SEVGİ DİLİ” Gary CHAPMAN

Kitap, aileyi oluşturan birincil kişilerin yani eşlerin birbirlerine olan tutumlarını irdelerken olması gereken durumları göstererek sevginin gösterilişine dair bakış açıları sunuyor. Kişilerin kurulan karşılıklı iletişim ve beraberlikten keyif alabilmeleri adına uygun iletişim kanallarını ve sevgi dillerini kullanmalarının, gösterilen karşılıklı sevgi ve saygıyı arttıracağı üzerinde duruyor.

Hayatınızda öneme ve yere sahip insanlarla kurduğunuz bağı bilinçli olarak daha da sağlamlaştırabilmeniz için keyifli bir yol…

 

“YETİŞKİN ÇOCUKLAR” Doğan CÜCELOĞLU

Aile içinde ya da yaşamınızın pek çok alanında istemeden de olsa sergilediğiniz olumsuz davranışları irdeleyebilmek için okuyabileceğiniz bir kitap.

"Bu kitap, aslında bildiğimiz, fakat üzerinde düşünme gereğini pek duymadığımız bir öyküyü anlatıyor. Bu öykünün kahramanlarını tanıdıkça çocukluğunuzu, ailenizi, çevrenizdeki insanları, en önemlisi de kendinizi daha iyi anlayacaksınız." deniyor.

Anne-baba durumundaki yetişkin çocukların bilinci ana babalığın ne olduğunu kavrayacak, onun sorumluluğunu bilecek kadar gelişmemiştir. Özetle, bedenen yetişkin ancak zihnen ve duygusal olarak henüz yetişkin değillerdir, o nedenle bir yetişkinin özelliklerine sahip değillerdir.


Paylaş